Oznakowanie opakowań substancji chemicznych

Udostępnij

Dzisiaj producent musi zwracać uwagę nie tylko na jakość towaru, ale również na to, co znajduje się na etykiecie. Musi ona zawierać możliwie jak najdokładniejszy opis wyrobu. Jest to szczególnie ważne w wypadku znanych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z produktu. Producenci substancji chemicznych są tutaj nadzwyczaj zobowiązani.

Nie tylko powinni się tym zająć, ale również wymaga się tego od nich. Unia Europejska zobowiązuje wszystkie firmy do dbania o zdrowie i życie konsumentów. Przedsiębiorstwo może to zrobić poprzez stworzenie pełnej dokumentacji produktu. Przyda się ona już podczas transportu substancji chemicznych, ponieważ w ich przypadku jedna pomyłka wiąże się z ogromnym ryzykiem.

Co powinno znaleźć się na etykiecie?

Odpowiednie oznakowania informujące o specyfice wyrobu chemicznego to wymóg obligatoryjny. Firma powinna zawrzeć w etykiecie:

  • rodzaj i poziom niebezpieczeństwa,
  • nazwę sprzedawanego związku chemicznego,
  • międzypaństwowe oznakowania wyrobu,
  • informację, czy klient ma do czynienia z substancją eksplozywną,
  • podstawowe dane kontaktowe przedsiębiorstwa (numer telefonu, nazwę i adres),
  • znaki graficzne świadczące o ryzyku.

Jeśli mamy do czynienia z substancjami niebezpiecznymi, na etykiecie muszą znaleźć się też konkretne dane co do sposobu transportu produktu. Jeśli zaś wyrób może być niebezpieczny dla ludzi, musi się on znaleźć w pojemniku zaprojektowanym w sposób szczelny. Z dodatkowym informacji dotyczących etykiety warto wspomnieć o tym, że każda firma powinna zadbać o jej długą żywotność. Zawarte na niej informacje nie mogą blaknąć, zacierać się lub niszczyć w inny sposób. Tylko tak można zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi. 

Kto wykona dobre etykiety?

Z substancjami chemicznymi mamy do czynienia na co dzień w praktycznie każdym zakładzie pracy. Niestety nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę, jak ryzykowne może być błędne składowanie lub transport tego typu wyrobów. Aby odpowiednio ich o tym informować, firma nie powinna tworzyć etykiet według własnego uznania. Musi zostać zachowana pewna forma, o którą zadbają odpowiednie przedsiębiorstwa, wyspecjalizowane w produkcji etykiet. Dzięki temu każdy producent będzie miał pewność, że jego towar jest oznakowany we właściwy sposób. Szukasz firmy zajmującej się oznakowaniem substancji chemicznych? Sprawdź ofertę na https://consultchem.pl/ >>

Jednak etykiety to nie wszystko, czego wymaga się od produktów chemicznych. Dużą wagę przywiązuje się też do kart ze specyfikacją substancji, niekiedy przybierających formę kompletnej dokumentacji. Wszystkim tym zajmie się dla nas specjalistyczna firma. Może także wykonać tłumaczenie na rynki zagraniczne. Lepiej nie zajmować się nim samodzielnie, bo istnieje ryzyko, że nie spełni wymagań europejskich. Z profesjonalnych usług tego typu warto skorzystać również wtedy, gdy myślimy o reklamie poza granicami kraju.

Odpowiednio przygotowana etykieta może też uchronić producenta przed konsekwencjami prawnymi podczas jakichkolwiek wypadków. Jeśli wszystkie ostrzeżenia zostały zawarte na opakowaniu, a i tak doszło do incydentu, nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz