Co to jest polimocznik i do czego służy?

Udostępnij

Obecnie coraz częściej w różnych gałęziach przemysłowych jest stosowany polimocznik. Z chemicznego punktu widzenia jest to produkt reakcji izocyjanianu z poliaminami. Prawdopodobnie tylko prawdziwy chemik zrozumie, co to oznacza. Dlatego w niniejszym artykule skupimy się na właściwościach tych tworzyw oraz ich zastosowaniu.

Właściwości polimocznika

Polimocznik to bardzo elastyczny, sprężysty i jednolity materiał, wybitnie odporny na ścieranie. Jest to tworzywo często używane w hydroizolacjach, ponieważ jest całkowicie odporny na działanie wody. Oprócz tego wykazuje niebywałą odporność na substancje chemiczne (kwasy i zasady) oraz na działanie czynników atmosferycznych (w tym promieni UV). Z polimocznika wytwarza się bardzo różne powłoki, które ciężko jest zarysować lub uszkodzić. Są też niezwykle szczelne i nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem wahań temperatury. Powierzchnie wykonane z tego materiału odznaczają się dużą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży np. do stali czy betonu. Dlatego mają tak szerokie zastosowanie w przemyśle. 

zastosowanie polimocznika

Zastosowanie polimocznika

Dzięki wyżej wymienionym właściwościom polimocznik ma bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim na budowach. Jest wykorzystywany do ochrony mostów – wchodzi w skład masy asfaltowej. W związku z tym, że jest to bardzo wytrzymały materiał, wykorzystuje się go w posadzkach i nawierzchniach parkingowych. Polimocznik utwardza ściany, fundamenty, pokrycia dachowe, tarasy oraz balkony.  Istotne jest także, że nie szkodzi środowiskowi naturalnemu. Dzięki temu można go stosować do uszczelniania zbiorników. Kolejną jego właściwością jest zapobieganie korozji metalu, dlatego pokrywa się nim  stal nierdzewną oraz blachę ocynkowaną. 

Polimocznik cechuje się doskonałą przyczepnością, dlatego wykorzystuje się go do powlekania najróżniejszych powierzchni, zwłaszcza takich, które mają nieregularną formę. Po nałożeniu bardzo szybko wysycha. Jest to też bardzo dobry materiał do ochrony rur. Dlatego często sięga się po niego w kanalizacji. W tym wypadku istotny jest krótki czas wyłączenia części wodociągu z działania. 

Gdzie kupić polimocznik

Jak widać zastosowanie polimocznika jest bardzo rozległe. Sprzedawany jest między innymi przez firmę Izosolux, która już od wielu lat przygotowuje projekty z wykorzystaniem polimocznika oraz pianki poliuretanowej. Głównym celem przedsiębiorstwa jest zapewnienie klientom pomocy np. przy ocieplaniu poddasza, wykonywanie natrysków od strony dachów oraz powłok polimocznikowych na tarasach oraz w zbiornikach. Firma Izosolux świadczy swoje usługi klientom indywidualnym oraz innym przedsiębiorstwom np. przy tworzeniu chłodni oraz przechowalni owoców. Zainteresowane osoby mogą nawet zamówić pokrycie przestrzeni ładunkowych w samochodach dostawczych, dzięki czemu nie ulegną one zniszczeniu. 

Okazuje się, że polimocznik znalazł zastosowanie nie tylko w przemyśle czy izolacji poddaszy. Izosolux wykonuje z tego materiału także dekoracje teatralne, rzeźby oraz przeróżne aplikacje. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz