Soczewki, które zmieniają twój wygląd

Udostępnij

O soczewkach kontaktowych mówi się zwykle w kontekście korygowania wzroku i wygody ich używania w tym celu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ich możliwości są większe i pozwalają osiągnąć także bardzo ciekawe efekty wizualne. Dosłownie odmienić wygląd noszącej je osoby. O jakich soczewkach mowa?

Soczewki kontaktowe w różnych kolorach

Chodzi mianowicie o soczewki kolorowe, zwane również kosmetycznymi. Są to takie modele, dzięki którym zmienia się kolor oczu noszącej je osoby. Dodajmy dla jasności, że chodzi wyłącznie o zmianę koloru oczu, a nie sposób widzenia i postrzegania świata. To różni kolorowe soczewki kontaktowe od kolorowych szkieł okularowych. To, i oczywiście dużo bardziej naturalny wygląd, bo przecież osoba postronna nie domyśli się, że nosimy soczewki – może uważać, że właśnie taki jest nasz naturalny wygląd.

Zmiana koloru oczu za pomocą soczewek kontaktowych może być dwojakiego rodzaju. W pierwszym przypadku ich noszenie daje jedynie efekt „podbicia” naszego naturalnego koloru. Staje się on głębszy, bardziej wyrazisty i żywy. W drugim przypadku zmiana idzie krok dalej. Możemy bowiem wybrać soczewki, które mają kolor oczu diametralnie różny od naszego. Co ważne, soczewki kosmetyczne produkowane są w dwóch wersjach. Jako soczewki korekcyjne, czyli jednocześnie poprawiają jakość widzenia i zmieniają kolor oczu, oraz jako soczewki typowo kosmetyczne. Są to tzw. zerówki – nie mają mocy korekcyjnej. Dla części osób to wada, dla innych z kolei wielka zaleta. W ten sposób soczewki kolorowe mogą nosić niemalże wszyscy (o zastrzeżeniach powiemy za chwilę). Zielone, czerwone czy różowe soczewki zerówki mogą diametralnie odmienić wygląd i znakomicie nadają się do noszenia zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

To jednak nie koniec  możliwości, jakie dają soczewki kosmetyczne. Kolor oczu to nie wszystko... Zmienić można także sam ich wygląd. W takich przypadku sięga się po modele ze wzorami. Te zaś mogą być przeróżne – zmieniające nasze oczy na podobieństwo smoczych, wiedźmińskich, zombie czy kocich. Soczewki wzory idealnie nadają się na Halloween, imprezy w klimacie fantasy i science fiction, ale także na zwykłe wyjście do knajpki, w czasie którego chcemy szokować gości i znajomych.

Z jednym zastrzeżeniem – zanim założymy soczewki, musimy sprawdzić, czy możemy je nosić.

Wizyta u optometrysty

Niezależnie od tego, czy soczewki chcemy nosić ze względów modowych czy korekcyjnych, najpierw zawsze musimy udać się z wizytą do specjalisty. Po pierwsze – sprawdzi on nasz wzrok, potwierdzając stopnień wady czy też uzna, że mamy „oko miarowe”, czyli pozbawione wad refrakcji. Po drugie zaś musi stwierdzić, czy faktycznie możemy nosić soczewki kontaktowe. Chociaż są one bardzo popularne i powszechne, to jednak część ludzi nie powinna ich zakładać. Dotyczy to osób uczulonych na materiał, z którego wykonane są soczewki, niektórych alergików, czasem też osób z problemami ciśnieniowymi. Także część chorób oczu może sprawiać, że soczewki nie będą zalecane. Może się też okazać, że niewskazane są tylko pewne rodzaje soczewek. Te bowiem różnią się materiałem, z którego są wykonane (hydrożel lub silikon hydrożelowy), czasem noszenia (jednodniowe lub całodobowe, do noszenia przez kilka dni bez zdejmowania) a także przyjaznością soczewek dla oczu (jednodniowe mogą być noszone również przez część alergików czy osób z wrażliwymi oczami, które nie powinny z kolei nosić soczewek miesięcznych).

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz