Równie ważne jak zawartość jakiejś paczki czy pudełka, jest i samo opakowanie. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy wewnątrz przechowywane są produkty delikatne lub wręcz niebezpieczne. Warto pamiętać, że substancje niebezpieczne, stwarzające zagrożenie muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone - tak skonstruowane i zamykane, by ochronić osoby, które miałyby z tym styczność. Na opakowaniach zawsze powinna znaleźć się szczegółowa informacja dotycząca umieszczonego wewnątrz niej produktu - przede wszystkim tego stwarzającego zagrożenie. Jest to zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej, przy czym oznakowania te muszą być tworzone w określony sposób. Każdy powinien mieć wiedzę o tym, z jaką substancją ma do czynienia. Ważne jest nie tylko samo opakowanie, ale i sposób postępowania z nim - istotny z punktu widzenia choćby transportu czy przechowywania. Co warto wiedzieć na ten temat?
Oznakowanie substancji niebezpiecznych
Opakowania, w których przechowywane są substancje niebezpieczne muszą posiadać stosowane oznakowanie. Jest to dokładnie zapisane w ustawach, do których należy się stosować, tworząc podobne oznaczenia. Opakowania muszą być tak zaprojektowane i wykonane, by dobrze chroniły osoby, które będą miały z nimi kontakt. Każda z etykiet musi być solidnie przytwierdzona do opakowania, aby można było mieć pewność, że się utrzyma. Musi zostać przymocowana w co najmniej jednym miejscu, jednak lepiej by było ich kilka - wówczas na pewno nikt ich nie pominie. Co powinno się znaleźć na takiej etykiecie? Z pewnością informacje dotyczące potencjalnego zagrożenia i różnego rodzaju hasła ostrzegawcze - by od razu było o tym zagrożeniu wiadomo. Na etykietę musi również trafić:nazwa substancji informacje o tym czy jest ona substancją wybuchową międzynarodowe identyfikatory, które dotyczą tego produktu adres, nazwa oraz numer telefonu dostawcy/producenta.Prócz piktogramów informujących o zagrożeniu, warto by na tego rodzaju opakowaniach znalazły się też zwroty określające środki ostrożności i wszelkie dodatkowe, ważne informacje, które zostaną od razu zauważone przez osoby mające kontakt z produktem. Kto zajmuje się znakowaniem opakowań?Chociaż substancje chemiczne - potencjalnie przecież często niebezpieczne - są obecne w przemyśle, bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z ewentualnego zagrożenia. Dowiedz się więcej na https://consultchem.pl/oznakowanie-opakowan.html >>
Ludzie mogą więc traktować dany produkt jak każdy inny, gdy przecież konieczne jest odpowiednie postępowanie, żeby opakowanie spełniło swoją funkcję ochronną. Bardzo istotne jest więc stosowne oznakowanie opakowania danego produktu, by osoby, które mają z nim kontakt wiedziały jak należy się z nim obchodzić. Warto wiedzieć, że jeśli nie zastosują się do zaleceń czy zignorują je, mimo że etykiety zostały wykonane prawidłowo, w razie wypadku nie mają prawa do odszkodowania. Znakowaniem opakowań nie powinny zajmować się osoby, które nie mają o tym pojęcia. Nie można bowiem nalepiać na opakowanie z substancjami niebezpiecznymi dowolnych etykiet, zgodnie z tym co podoba się producentowi. Istnieją firmy, które od wielu lat się tym zajmują - ich pracownicy zapoznają się z danym przypadkiem i tworzą stosowną etykietę, zgodnie z obowiązującymi normami dla oznakowań opakowań substancji niebezpiecznych. Często przygotowują również pełną dokumentację, a nawet tłumaczą wszystko na inne języki.
Komentarze (0)