Łańcuchy typu Redler

Udostępnij

Łańcuchy typu redler nazywane inaczej przenośnikami łańcuchowymi. Najczęściej są one wykorzystywane w rolnictwie, do przenoszenia ziaren. Zdecydowana większość redlerów składa się z koryta, koła zębatego, łańcucha oraz koła napinającego łańcuch. Co ciekawe, w ich budowie próżno szukać jakichkolwiek elementów pośrednich. 

Przenośniki nazywane redlerami działają w poziomie. Niekiedy można znaleźć redlery łamane, jednak są one nieco bardziej podatne na awarie. Brak jakichkolwiek elementów pośrednich sprawia, że są one mniej narażone na uszkodzenia, a ich znaczna trwałość przekłada się na długie lata funkcjonowania. 

Z inną nazwą z jaką można się spotkać to określenie przenośników zgarniakowych, ponieważ przemieszczają transportowany materiał po dnie koryta. 

Łańcuch redler - budowa

Budowa łańcucha typu redler skupia się na tworzeniu charakterystycznych połączeń zgrzebła, które występują w różnych kształtach (połączone za pomocą metalowych sworzni). Kształty pojedynczych elementów tworzone są zazwyczaj w zależności od indywidualnych wymagań klienta oraz jego finalnego przeznaczenia. Po ich wykonaniu, łańcuchy poddawane są dodatkowej obróbce cieplnej, która sprawia, że stają się one bardziej twarde. Procesy te odgrywają kluczową rolę, gdyż podwyższają niezawodność oraz efektywność systemów nośnikowych, co przekłada się na ich długotrwałe funkcjonowanie oraz ekonomiczność. 

Przenośniki łańcuchowe czyli redlery wykonywane są w trzech wersjach:

  • Zwykły surowiec transportowany jest po dnie przenośnika, a łańcuch na pusto wraca górą podwieszony na rolkach,
  • Samoczyszczący - występujący górny pokład umożliwia powrót resztek surowca w celu wysypania ich do właściwego wysypu,
  • Samoczyszczący - podwyższany - posiada większą wysokość nad górnym pokładzie co daje możliwość transportu surowca z pełną wydajnością po górnym i dolnym pokładzie. 

łańcuch redler Janus

Redlery posiadają zdolność do samooczyszczania się łańcucha podczas swojej pracy. Jest to funkcja, którą najczęściej wykorzystuje się właśnie w przemyśle paszowym i zbożowym. Mechanizm ten zaopatrzony jest w górny pokład, który umożliwia odprowadzanie resztek paszy lub innego surowca do odpowiedniego wysypu. 

Podczas planowania zakupu łańcuchów typu redler należy zwrócić uwagę na wykonanie łańcuchów. Najlepszą trwałość wykazują łańcuchy atestowane, które były kontrolowane na każdym etapie ich produkcji. Ważne aby była to stal, która nie ulega korozji i jest w miarę wytrzymała. Co więcej krzywo zamontowane redlery dużo szybciej ulegają ścieraniu, co zmniejsza okres ich przydatności. Poszczególne struktury łańcuchów powinny być zgodne z panującymi normami na terenie całej Unii Europejskiej. 

Zastosowanie łańcuchów typu redler

Łańcuchy typu redler stosowane są najczęściej w przemyśle hutniczym, cementowym, wydobywczym oraz w rolnictwie. Przenośniki łańcuchowe przystosowane są do transportu, szczególnie materiałów sypkich, np.: zboża, pasze sypkie, nasiona oleiste, otręby, trociny, granulaty, zrębki. Co więcej, urządzenia te służą do zasypywania silosów lub do wybierania ziarna z silosów. Ponadto znalazły zastosowanie w koszach przyjęciowych. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz