Wady wzroku, które występują najczęściej! Poznaj je lepiej!

Udostępnij

Zobacz, jakie są najpopularniejsze wady wzroku i jak można z nimi walczyć. Oto nasze krótkie zestawienie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć Twój problem.

Astygmatyzm – czym jest ta wada?

Jedną z najpowszechniejszych wad wzroku jest astygmatyzm. Wada może wywoływać nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość. Astygmatyzm jest wywołany wadliwą budową rogówki i/lub soczewki oka, które nie mają regularnego kształtu. Z tej przyczyny światło, które wpada do oka nie rozprasza się bezpośrednio na soczewce, co sprawia, że widziany obraz jest rozmyty. Wśród najpopularniejszych dolegliwości towarzyszących astygmatyzmowi wskazuje się: zmęczenie, mrużenie oczu, bóle głowy czy nieostre widzenie.

Soczewkami przeznaczonymi dla osób z astygmatyzmem są soczewki toryczne. Sprawdź lepiej ranking soczewek torycznych i sprawdź listę polecanych modeli. Wśród nich na uwagę zasługują soczewki kontaktowe dla astygmatyków Biofinity: http://www.swiatsoczewek.com/biofinity-toric-3-szt.-dla-astygmatykow.

Prezbiopia – naturalna konsekwencja starzenia się organizmu

Około 40. roku życia wzrok zaczyna się starzeć. Jako że jest to proces fizjologiczny nie można go w żaden sposób powstrzymać. Osoba dotknięta prezbiopią zaczyna źle widzieć z bliska. Jeżeli do tego dochodzi dalekowzroczność, niezbędne okazują się być soczewki multifokalne lub okulary progresywne, które pomagają korygować wadę.

Co więcej, dzięki takim soczewkom można widzieć dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka.

Krótkowzroczność – gdy źle widzisz w dali

U wielu osób krótkowzroczność może zacząć się manifestować już w wieku dziecięcym czy nastoletnim. Wówczas pojawiają się pierwsze problemy, by np. dostrzec treści zapisane na tablicy. Krótkowzroczność polega właśnie na tym, że przedmioty, które są położone blisko są dobrze widoczne. Z kolei te, które są daleko, wydają się być zamazane.

Krótkowzroczność nazywa jest inaczej miopią. Jak się okazuje, miopia może mieć również podłoże genetyczne. Z tego względu jeżeli masz dzieci i sam masz tę wadę refrakcji, zwracaj uwagę, czy i u nich nie rozwija się ta wada.

Wśród najpopularniejszych symptomów charakterystycznych dla miopii, czyli krótkowzroczności, wymienić można: wytężanie wzroku, by dostrzec rzecz czy napis znajdujący się w oddali, bóle głowy czy też czytanie ze zbyt bliskiej odległości.

Pamiętaj, że wada wzroku sama się nie skoryguje i będzie się jedynie pogłębiać. Dlatego jeżeli to możliwe skorzystaj z możliwości badania swojego wzroku.

Dalekowzroczność – trudności z widzeniem z bliska

Można rzec, że przeciwieństwem krótkowzroczności jest dalekowzroczność. Oczywiście jest to jedynie uproszczone porównanie. Niemniej jednak dalekowzroczność to wada wzroku, która charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem z bliska.

Dalekowzroczności, określanej inaczej hyperopią, może towarzyszyć stałe uczucie zmęczenia, zamglone widzenie, bóle oczu oraz głowy.

Co ciekawe, osoby z nadwzrocznością znacznie częściej niż osoby bez wad wzroku są narażone na występowanie jaskry. Z tego względu osoby, u których rozpoznana została wada wzroku, jaką jest dalekowzroczność, powinny poddawać się również badaniu kąta przesączania oraz pomiarowi ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Bez względu na to, jaką wadę wzroku u siebie podejrzewasz, skorzystaj z badania wzroku przeprowadzanego przez specjalistę od ochrony wzroku. Pamiętaj o badaniach również wtedy, gdy teoretycznie nie zauważasz u siebie żadnych problemów z widzeniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz