Wszystko co trzeba wiedzieć o kolorowych kamieniach szlachetnych

Udostępnij

Diamenty określane są mianem najlepszych przyjaciół kobiet, zwłaszcza w formie brylantów, które zdobią kobiecą biżuterię. Są to cenne kamienie szlachetne o nieporównywalnym z niczym innym blasku. Zazwyczaj stosujemy je samodzielnie, ale warto pamiętać, że diamenty znakomicie komponują się także z innymi, kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Takie połączenia potrafią naprawdę znakomicie podkreślać urodę kobiet. Odrobina barw jest również znakomitym dodatkiem do różnych stylizacji. 

Jakie kolory mają kamienie szlachetne?

Produkcja kamieni szlachetnych, ich szlifowanie, nastawione jest przede wszystkim na uzyskiwanie możliwie dużego i tym samym maksymalnie cennego kamienia. Barwa jest tutaj drugorzędna i dba się o nią innymi metodami. Najczęściej do uzyskiwania odpowiedniej barwy kolorowych kamieni szlachetnych wykorzystuje się manipulowanie temperaturą w czasie obróbki. Właśnie ten fakt sprawia, że nawet stosunkowo podobne kamienie szlachetne mogą mieć bardzo różną barwę, kiedy umieści się je obok siebie i na spokojnie porówna. 

Skazy

Kamienie szlachetne inne niż diamenty są stosunkowo delikatne i często zdarza się, że mają na swojej powierzchni różne skazy. Są to rysy i pęknięcia załamujące światło. Można je wypełnić specjalnymi woskami lub szkłem, dzięki czemu niewprawne oko nigdy nie zauważy, że jakaś operacja była wykonywana. 

Dopasowanie do charakteru

Biżuteria z barwnymi kamieniami szlachetnymi, jak każda biżuteria, dopasowywana jest zazwyczaj w odniesieniu do rodzaju urody osoby, która będzie je nosić. Dlatego ukuło się twierdzenie, że kamienie szlachetne o określonych barwach są dopasowane do określonego typu osobowości. Można to nazwać przesądem, ale jak każda samo spełniająca się przepowiednia, także i ten pomysł sprawdza się całkiem nieźle, ponieważ ludzie w niego wierzą. 

Za klejnoty władców uważane są rubiny. Interesowały się nimi bardzo mocno wielkie historyczne postaci, takie na przykład jak królowa Egiptu Kleopatra czy car Rosji Iwan IV Groźny. Rubiny mają symbolizować siłę, walkę i potencjał.

Zielone szmaragdy kojarzone są z przyrodą i z właściwościami kojącymi. Osoby stawiające na ten rodzaj kamieni szlachetnych są zazwyczaj spokojne i troskliwe. Łączy się je też z dobrym zdrowiem, więc niejednokrotnie wręczano je już w charakterze talizmanu dla osób chorujących. 

Szafir to z kolei klejnot wiązany ze sprawiedliwością. Ich niebieska barwa kojarzyła się również z mądrością. 

Ciekawie definiowane są bursztyny, delikatne zlepki żywicy, które maja być noszone przez osoby pogodne i radosne. Podobno ich właścicieli cechuje także odwaga. 

Właściwe przechowywanie biżuterii z kamieniami szlachetnymi

Warto pamiętać, że kamienie szlachetne są twardsze od większości metali wykorzystywanych do produkcji biżuterii. Od srebra twardsze jest prawie wszystko, a diamenty są w stanie uszkodzić nawet platynę. Dlatego jeśli mamy spore kamienie szlachetne, warto jest umieszczać je w osobnych pojemniczkach czy szkatułkach, gdzie nie będą miały kontaktu z innymi rzeczami i nie porysujemy sobie przez przypadek ulubionych kolczyków. Ważne jest też to, że kamienie mają różną twardość, więc jeden może porysować drugi. Bezpieczne są tylko diamenty.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz