Chlorofil to pigment występujący w roślinach. W procesie fotosyntezy chlorofil wspomaga rośliny podczas transformacji energii świetlnej w źródło pożywienia, które wykorzystują one do funkcjonowania. Substancję tę, znalezioną w chloroplastach komórek roślinnych, odkryli w 1817 roku Joseph Bienaime Caventou i Pierre'a Pelletiera - dwaj francuscy chemicy. Z kolei w 1915 roku niemiecki chemik Richard Martin Willstatter otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad chlorofilem oraz pozostałymi barwnikami obecnymi w liściach roślin.
Rola chlorofilu
Bez chlorofilu rośliny nie mogą zdobyć składników odżywczych, ponieważ ten barwnik jest obecny na wielu etapach procesu fotosyntezy: wspiera oddychanie komórkowe, wzrost i rozwój rośliny. Energia słoneczna wykorzystywana jest do syntezy węglowodanów, wody oraz dwutlenku węgla, dlatego chlorofil nazywany jest fotoreceptorem. Czym się różni chlorofil od hemoglobiny? W hemoglobinie centralny atom to żelazo, z kolei z chlorofilu atomem tym jest magnez.
Chlorofil - leczy organizm
Od starożytności rośliny zielone były stosowane jako naturalne leki w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Rośliny spożywano na surowo lub w postaci wywarów. Zastosowanie zielonych pigmentów w diecie ludzi, wnosi ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia.
Chlorofil odtruwa nasz organizm. Spożycie zielonych roślin pomaga dotlenić krew i zwiększa syntezę czerwonych krwinek. Przynosi to korzyść całemu ciału, zwłaszcza sercu. Oprócz tego obniża on zły cholesterol we krwi. Chlorofil wspiera też układ odpornościowy, niszczy istniejące bakterie. Zielony barwnik poprawia też pracę układu trawiennego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, poprawiając pracę jelit, wątroby, woreczka żółciowego. Przeciwdziała też powstawaniu kamieni nerkowych.
Chlorofil posiada przeciwutleniacze, które wspierają proces gojenia, regeneracji tkanek i komórek, przyczyniając się w dużym stopniu do likwidacji negatywnych skutków działania wolnych rodników. Chlorofil wspomaga wchłanianie magnezu, pozytywnie wpływając na transport tlenu w komórkach. Eliminuje również nieprzyjemny zapach z ust, ponieważ odświeża od wewnątrz środowisko organizmu, eliminując bakterie, odpowiadające za wydzielanie nieładnego zapachu. Polecamy chlorofil w płynie firmy DuoLife.
Chlorofil - lek na raka?
Chlorofil wykazuje też skuteczność w leczeniu nowotworów oraz ogranicza wpływ potencjalnie rakotwórczych substancji na ludzki organizm. Chlorofil jest pomocny w walce z rakiem ze względu na neutralizację w organizmie toksyn i wysoką zawartość przeciwutleniaczy.
Jak suplementować chlorofil?
Im bardziej zielona roślina, tym więcej chlorofilu zawiera. Największą jego zawartość ma szpinak, pietruszka, rukola, kiełki pszenicy, algi. Poza tym warto wspomnieć, że chlorofil pomaga w walce z nadwagą. Nic nie sprzyja chudnięciu tak, jak utrzymanie sprawnego i czystego układu pokarmowego. Chlorofil w dużym stopniu przyspiesza proces likwidacji zaległych resztek jedzenia, pielęgnuje florę bakteryjną. Suplementując chlorofil, mamy też mniejsze łaknienie, przez co automatycznie jemy mniej.
Komentarze (0)