Endodoncja skupia się na tym, aby jak najszybciej wyleczyć ząb. Jednakże wszystko zależy od jego stanu i budowy, niekiedy wystarczająca okazuje się jedna wizyta. W innych przypadkach, kiedy ząb musi być przygotowany do leczenia i trzeba założyć ostateczne wypełnienie, wówczas potrzebne będą 2-3 wizyty.
Wiele pacjentów twierdzi, że leczenie kanałowe jest zabiegiem drogim, czasochłonnym i mało komfortowym. Warto jednak wiedzieć, kiedy właściwie ząb nadaje się do takiego rodzaju leczenia, jak wygląda cały proces i ile będzie on trwał.
Czym jest właściwie leczenie kanałowe?
Specjalistyczne leczenie kanałowe nazywa się również leczeniem endodontycznym, a specjalista je przeprowadzający to endodonta. Dziedzina ta zajmuje się miazgą oraz zębiną, czyli dwoma strukturami zębowymi. Miazga jest to substancja w postaci galaretki, która ma unerwioną i unaczynioną tkankę, jaka znajduje się w jamie zęba. Zębina natomiast jest to masa zęba, której celem jest zapewnienie ochrony przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami.
Kiedy ząb nadaje się do leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe jest procesem stosowanym wtedy, kiedy miazga zostanie objęta infekcją bakteryjną oraz rozwinie się w niej stan zapalny.
Co wywołuje zapalenie mózgu i prowadzi do konieczności wprowadzenia leczenia kanałowego?
Choroby miazgi są przede wszystkim wynikiem próchnicy, jaka objęła zęby. Bakterie zlokalizowane w ubytku doprowadzają do zainfekowania wszystkich głębiej leżących tkanek, przez co dochodzi do ich obumarcia. Dlatego tak ważne jest leczenie próchnicy. Do zapalenia miazgi prowadzą także inne czynniki jak na przykład urazowe odsłonięcie miazgi. Niekiedy dochodzi do zakażenia miazgi podczas rozwoju chorób zakaźnych (grypa, szkarlatyna, dur brzuszny).
Jakie objawy mogą świadczy o tym, że potrzebne jest leczenie kanałowe?
- Ból samoistny (bez dodatkowych bodźców zewnętrznych)
- Ból tętniący (równy z biciem serca)
- Ból nocny ( w pozycji horyzontalnej)
Wszystkie te objawy wskazują właśnie na stan zapalny miazgi. Niekiedy jednak zdarza się, iż stan zapalny miazgi występuje bez jakichkolwiek objawów. Przy ostrym stanie zapalnym mogą również wystąpić powiększone węzły chłonne, wysięk ropny z jamy zęba i nieprzyjemny zapach z ust.
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Sam proces zapalny zęba wywołuje bardzo uciążliwy ból, wówczas pacjent kieruje się właśnie z tego powodu do gabinetu stomatologicznego. Jeśli ząb dotknięty został ostrym stanem zapalnym, wówczas trudniej reaguje on na podane znieczulenie.
Co w przypadku, kiedy znieczulenie okaże się nieskuteczne?
Specjalista otworzy jamę zęba, po czym usunie zmienioną zapalną tkankę. W ten sposób usunie źródło bólu, a następnie zabezpieczy ząb do kolejnej wizyty. Przepisze również pacjentowi antybiotyk, który pomoże zmniejszyć stan zapalny. Jeśli pacjent nie będzie cierpiał na uciążliwe dolegliwości bólowe, wówczas można przystąpić do dalszego leczenia.
Leczenie stomatologiczne w dzisiejszych czasach nie boli, a lekarze podają swoim pacjentom znieczulenie.
Komentarze (0)