Naturalne dezodoranty – właściwości, skład, zalety stosowania

Udostępnij

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który odpowiada za termoregulację. Najczęściej pocimy się, gdy jest bardzo gorąco, uprawiamy sport lub jesteśmy chorzy i mamy wysoką gorączkę. Pot pozwala pozbyć się z organizmu toksycznych substancji. Pomimo tego, że jest to naturalna rzecz dla ludzi, nie chcemy aby na naszych ubraniach pojawiły się mokre plamy potu. Dodatkowo niektórym przeszkadza zapach potu, który faktycznie może być dość uciążliwy. Dlatego stosujemy najróżniejsze dezodorant, które mają zniwelować nadmierną potliwość. Niestety wiele badań wykazało, że stosowanie antyperspirantów może być szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dlatego przez ostatnie kilka  lat można zaobserwować wzrost zainteresowania naturalnymi kosmetykami, w tym dezodorantami.

Jak działają tradycyjne dezodoranty?

Głównym zadaniem dezodorantów jest niwelowanie skutków pocenia się. Chodzi tutaj najczęściej o nieprzyjemny zapach. W ich skład musi wchodzić substancja antybakteryjna. W wielu przypadkach jest to alkohol. Stosowanie tego składnika może mieć na naszą skórę negatywny wpływ, ponieważ powoduje przesuszenie. Niektóre osoby decydują się na stosowanie tak zwanych blokerów potu lub antyperspirantów. Ich zadaniem jest zahamowanie pocenia się.  Nie są one jednak zalecane. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy pocenie się jest naturalne dla człowieka, dlatego blokowanie gruczołów potowych może źle wpływać na nasze zdrowie. Antyperspiranty mają bowiem w swoim składzie sól glinu (inaczej nazywane też solami aluminium). Przez ostatnie kilka lat wiele badań wykazało, że aluminium ma działanie rakotwórcze. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na używanie dezodorantów naturalnych. Nie dostaniemy ich jednak w zwykłych drogeriach, czy w supermarketach w dziale z kosmetykami. 

dezodorant

Właściwości naturalnych dezodorantów

Główną zaletą naturalnych kosmetyków jest zastosowanie ekologicznych składników, które nie podrażniają, nie powodują alergii i nie są szkodliwe dla zdrowia użytkowników. Naturalne dezodoranty najczęściej są wykonane z substancji aktywnych pozyskiwanych z roślin, np. z szałwii, tymianku, rozmarynu, olejku z drzewa herbacianego lub różanego. Najważniejsze jest, aby te substancje wykazywały właściwości antybakteryjne. Oprócz tego w etykietach znajdziemy także substancje, które niwelują przykry zapach. Są to między innymi: woda kwiatowa z mięty, sosny, róży, jodły, imbiru. Często dodawany jest też olejek cytrynowy. Warto podkreślić, że przy stosowaniu takiego produktu nie pozbędziemy się problemu z potem, natomiast zniwelujemy jego zapach. Istotny jest natomiast fakt, że takie produkty nie powodują podrażnień, nie zawierają metali ciężkich oraz nie zatykają gruczołów potowych.

Produkty różnią się także formą. Niektóre dezodoranty naturalne mają postać kremów, inne są płynne.

Gdzie kupić dezodoranty naturalne?

Obecnie coraz więcej sklepów decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty produkty naturalne. Warto skorzystać ze sklepu internetowego Domiuroda, który już od wielu lat kładzie nacisk na sprzedaż najlepszych marek. Dzięki temu mamy pewność, że zakupiony kosmetyk ma bardzo dobry skład i poradzi sobie z każdym problemem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz