Zanim omówimy skutki uboczne lasera, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest laser definicja jest nieco zawiła: wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Mówiąc jaśniej, cząsteczki światła pobudzane przez energię elektromagnetyczną elektryczną emitują energię w formie światła, które skupiane jest w wiązce. W zabiegach medycyny estetycznej wiązka ta działa właśnie na skórę, prowadzi do powierzchownego jej podgrzania, uszkodzenia i śmierci komórek. To wszystko brzmi nieco groźnie, jednak odbywa się pod największą kontrolą. Jak korzystamy z właściwości lasera w gabinecie?
Zabieg laserowy na twarz
Najskuteczniejszymi i najpopularniejszymi laserami odmładzającymi są lasery frakcyjne CO2 , które nie uszkadzają całej skóry, ale, tworzą mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. Wiązka światła lasera frakcyjnego wnika w głąb skóry na 15-20% jej obszaru i działając selektywnie na wybrane partie, nie narusza zdrowych tkanek. Tworzy termiczne sekwencje na zaprogramowanych obszarach poprzez mikrouszkodzenia, które stają się następnie powodem odbudowy międzykomórkowej. Prowadzi to do powstawania nowej, zdrowej struktury komórek u pacjenta, a w efekcie redukcję niedoskonałości (takich jak zmarszczki, blizny, przebarwienia na twarzy, rozstępy) i poprawę stanu skóry. Efekty można jednak zobaczyć dopiero po 10-14 dniach. Okres rekonwalescencji jest w tym przypadku nieodłączną częścią zabiegu. Dlatego czym innym są działania niepożądane, czyli zwykłe skutki uboczne, a czym innym powikłania po laserze frakcyjnym, czyli komplikacje po zabiegu. Czego należy się spodziewać, wybierając zabiegi laserem?
Laser frakcyjny CO2 efekty uboczne
Ponieważ zasadą działania laserów jest stymulowanie odbudowy skóry poprzez jej uszkadzanie, gojenie się jest naturalnie wpisane w ten proces. Twarz po zabiegu laserowym jest mocno zaczerwieniona i może sprawiać wrażenie opalonej. Nie są to jednak oparzenia po laserze, a naturalny efekt jego działania. Rumień, stan zapalny, świąd, obrzęk, nadwrażliwość, brązowienie i łuszczenie się skóry to procesy fizjologiczne, świadczące o tym, że uszkodzona tkanka się regeneruje. Czas rekonwalescencji pozabiegowej nie przekracza zazwyczaj jednak 7 dni i jest uzależniony od stopnia, w jakim skóra została uszkodzona. Proces gojenia z reguły kończy się zupełnie przed upływem 4 tygodni. Po zabiegu ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja skóry, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Powikłania po laserze frakcyjnym
To wszelkie dolegliwości niezwiązane z bezpośrednim działaniem prawidłowo użytego lasera na skórę. Z mojego doświadczenia i niezależnych badań naukowych wynika, że nie ma ich zbyt dużo i zdarzają się rzadko. Wyliczono, że komplikacje wystąpiły nie więcej niż w 7% przypadków. Do najczęstszych należy nawrót opryszki, dlatego podczas wywiadu lekarskiego przed zabiegiem specjalista powinien zapytać, czy kiedykolwiek wcześniej u pacjenta występował ten problem. Ryzyko reaktywacji wirusa HSV, który wywołuje opryszczkę i ukrywa się w naszych komórkach, czekając na dogodny moment do ataku, można jednak ograniczyć, przyjmując przed i po zabiegu leki przeciwwirusowe np. Heviran skutki uboczne pomaga wyeliminować.
W rzadkich przypadkach mogą pojawić się także zmiany trądzikopodobne, blizny, przedłużające się zaczerwienienie i obrzęk, a także zaburzenia pigmentacji i przebarwienia. Te ostatnie są często wynikiem niewłaściwej pielęgnacji skóry po zabiegu. Przez cztery tygodnie należy bezwzględnie chronić ją przed słońcem, dlatego zabiegów laserowych nie zaleca się latem. Dobrym momentem jest jesień, kiedy pochmurnych dni jest najwięcej, a promieniowanie słoneczne najsłabsze.
Z kolei poparzenie laserem, którego tak bardzo obawiają się kobiety może się zdarzyć, jeśli zabieg wykonany jest niewłaściwie lub pacjentka została zbyt mocno znieczulona. Przed zabiegami laserowymi standardowo nakłada się maść, która minimalizuje nieprzyjemne odczucie, ale nie znosi ich całkowicie. Jeśli mimo maści, pacjent skarży się, że zabieg jest bardzo bolesny, to sygnał alarmowy, że moc lasera może być za duża.
Przyczyną powikłań pozabiegowych mogą być także wcześniej przebyte kuracje i leki fotouczulające, o których przyjmowaniu pacjent nie poinformował lekarza. Na tej liście znajduje się wiele popularnych środków m.in: leki moczopędne, nasercowe, przeciwdepresyjne, psychotropowe, przeciwgrzybicze, przeciwwymiotne, Izotretynoina (w ciągu ostatnich 6-9 miesiącach), witaminy A, a także maści zawierające pochodne retinoidów.
Zabiegi laserowe przeciwwskazania
Zabieg laserowy jest bezpieczny, jeśli poprzedza go konsultacja lekarska. Lekarz przeprowadza z pacjentem stosowny wywiad i sprawdza, czy nie ma pewnych, ściśle określonych przeciwwskazań. Oprócz przyjmowania wcześniej wymienionych leków należą do nich m.in.:
- ciąża i karmienie piersią,
- infekcja bakteryjna lub wirusowa,
- twardzina,
- radioterapia,
- zaburzenia gojenia,
- zaburzenia układu immunologicznego,
- typ skóry VI,
- nieregularna pigmentacja skóry (łuszczyca, bielactwo)
- nawracające infekcje.
Podsumowując:
Skóra po laserze frakcyjnym potrzebuje czasu, by odzyskać równowagę, ale za to odbudowuje się zdrowsza, gładsza, jędrniejsza i piękniejsza. Jeśli jednak decydujemy się na laser frakcyjny skutki uboczne dostajemy niejako w pakiecie. Trzeba się z tym liczyć, uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować czas na rekonwalescencję. Podkreślam jednak, że zdecydowana większość zmian, które pojawiają się na skórze, znika w ciągu tygodnia lub dwóch i są one efektem naturalnych procesów gojenia.
Artykuł partnera
Komentarze (0)