Interkonekt audio i jego specyfika

Udostępnij

Jeśli chcemy łączyć ze sobą urządzenia audio, przewody z pewnością okażą się koniecznością. Gdy ich zabraknie musimy liczyć się z tym, że żaden system nie będzie działał tak, jak należy i to bez względu na to, jakie są jego możliwości techniczne oraz poziom zaawansowania. Okablowanie jest dziś dostępne w wielu formach, a jego zróżnicowanie konstrukcyjne sprawia, że może pełnić szereg funkcji. Wśród połączeń stosowanych najczęściej na szczególne zainteresowanie zajmują kable głośnikowe, przewody zasilające oraz tak zwane interkonekty. Te ostatnie są przeznaczone do tego, aby łączyć ze sobą urządzenia takie, jak tunery radiowe, odtwarzacze oraz gramofony posiadające wzmacniacze lub amplitudery. Ich najważniejsze zadanie polega na przesyłaniu sygnału, dla którego najważniejsze jest to, że charakteryzuje się stosunkowo niskim poziomem napięciowym. Najczęściej wykorzystuje się te przewody, które są zakończone złączami RCA, znanymi też pod nazwą cinch, choć, oczywiście, nie jest to reguła. Gdy mamy do czynienia z urządzeniami przenośnymi, równą popularnością cieszą się złącza mini-jack. Z kolei sprzęt audio określany często mianem rozwiązania dla prawdziwych koneserów pozwala na skorzystanie z łączówek symetrycznych z wtykami XLR.

Różnorodne rozwiązania techniczne

Od kabli sygnałowych wymaga się przede wszystkim tego, aby jak najbardziej precyzyjnie przekazywały te zmiany, które dotyczą stosunkowo niskich napięć. Nic więc dziwnego, że tak duży nacisk kładzie się na to, aby wyeliminować wszelkie straty sygnału, w tym zwłaszcza te, z którymi mamy do czynienia w zakresie dużych częstotliwości. Już choćby dlatego konstrukcja kabli sygnałowych różni się od tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku kabli głośnikowych. W przeciwieństwie do tych drugich są one ekranowane, a do tego można dokonać ich podziału na liczne, wyspecjalizowane grupy. Każdy rodzaj kabli jest też przystosowany do pracy w nieco innych warunkach mając do spełnienia różniące się między sobą zadania. Jeśli osiągnięty ma być optymalny efekt, konstruktorzy muszą wykazywać się pomysłowością. Z jednej strony wykorzystuje się więc nowe materiały, z drugiej zaś – stawia się na oryginalne rozwiązania techniczne.

Interkonekty w ofercie Nautius: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/przewody/interkonekty/

Obecnie mamy do czynienia z kablami wykonanymi z różnych odmian miedzi, srebrzonymi, srebrnymi, a nawet z takimi, które powstają z wykorzystaniem materiałów jeszcze bardziej wyrafinowanych technologicznie. Także same zastosowane sploty odznaczają się spora różnorodnością. Tak sploty radialne, jak i poziome i diagonalne nie należą do rzadkości. Zastosowanie znajdują także żyły wykonane czy to z cienkich rurek, czy to z płaskich taśm. Nie mniej interesujące okazują się materiały dielektryczne. Najlepszym z nich niezmiennie pozostaje powietrze, choć nie sposób polemizować z osobami przypominającymi, że jest to również materiał szczególnie trudny do praktycznego zastosowania. Niektóre z wymienionych rozwiązań są rzeczywiście warte zainwestowanych w nie pieniędzy, można jednak spodziewać się, że przynajmniej część z nich to rozwiązania, które mają dobrze wyglądać, bo właśnie na to liczy przynajmniej część odbiorców.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz