Jakich pośredników szukają sprzedający i kupujący mieszkanie?

Udostępnij

Jeszcze kilkanaście lat temu sprzedażą domu czy mieszkania zajmowaliśmy się samodzielnie. Na własną rękę umieszczaliśmy ogłoszenia czy to w prasie, czy w dopiero powstających portalach ogłoszeniowych, umawialiśmy się na oglądanie, a w końcu dopełnialiśmy formalności u notariusza. Nieruchomości samodzielnie szukali też kupujący, analizując masę ogłoszeń „sprzedam dom” czy „mieszkanie na sprzedaż”. Dziś rynek nieruchomości uległ znaczącym zmianom. Chcąc sprzedać czy kupić nieruchomość po pomoc zwracamy się do pośredników – agencji nieruchomości. Dlaczego? Czego od nich oczekujemy?

Dlaczego korzystamy z usług pośredników nieruchomości?

Obecnie większość ofert sprzedaży, a nawet wynajmu nieruchomości pochodzi od pośredników, takich jak chociażby Primo Nieruchomości. Z ich propozycjami zapoznać można się przede wszystkim w Internecie, na portalach dedykowanych sprzedaży-kupna mieszkania czy domu. Jak pokazują statystyki większość poszukujących prędzej czy później trafia do agencji nieruchomości. Z ich usług korzystają też sprzedający.

Zarówno kupujący, jak i sprzedający decydują się na współpracę z pośrednikiem przede wszystkim z oszczędności czasu lub braku wystarczającej wiedzy w zakresie przeprowadzenia transakcji. Agencja nieruchomości ma zapewnić, że sprzedaż/kupno przebiegnie pomyślnie, szybko i zgodnie z obowiązującym prawem. Jednym słowem wszystko ma być bezpieczne dla obydwu stron umowy.

Jakich pośredników szukają sprzedający i kupujący mieszkanie?

Oczekiwania kupujących i sprzedających nieruchomość względem pośredników są spójne. Korzystając z usług agencji nieruchomości, przede wszystkim oczekujemy od niej profesjonalizmu i wiedzy w zakresie świadczonych usług. Na plus zalicza się również dyspozycyjność pośrednika, kompleksowość usługi, pomoc w finalizacji transakcji. Kupujący duży nacisk kładą na to, aby pośrednik znał lokalny rynek oraz dysponował szeroką bazą ofert – pozwala to łatwiej i szybciej znaleźć wymarzoną nieruchomość. Dla sprzedających ważniejsze jest natomiast to, aby pośrednik odpowiednio zaprezentował ofertę. Liczy się więc na ilu portalach wystawi ogłoszenia, jak je przygotuje, czy będzie je promował lub odświeżał. Bardziej wymagający klienci będą wymagać od agencji pośredniczących home staging, a nawet wykonania profesjonalnej sesji zdjęciowej domu czy mieszkania.

Warto też zaznaczyć, że coraz częściej od pośredników oczekujemy, aby dawali możliwość dopięcia znacznej części spraw online. In plus zaliczane jest przygotowanie elektronicznej oferty nieruchomości wraz ze zdjęciami i opisem, a często nawet wirtualnym spacerem. Zaletą pośrednika jest też regularne odpisywanie na maile i pozostawanie w kontakcie telefonicznym. 

Prowizja pośrednika nieruchomości – kto powinien płacić?

Oczywiście zarówno sprzedających, jak i kupujących interesują też kwestie finansowe.  Prowizja ma pokryć pracę pośrednika i często podawana jest jako procent od całości transakcji. To, kto powinien zapłacić prowizję, często jest kwestią sporną, nie tylko wśród klientów, ale i samych pośredników. Biura nieruchomości rozwiązują to na różne sposoby. Jedne pobierają ją tylko od jednej ze strony, inne od obu. Praktyka pokazuje jednak, że najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest płatność ze strony sprzedającego. Kwestię tę warto ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy, dopasowując do swoich oczekiwań.

Biuro nieruchomości w znaczący sposób pomaga znaleźć wymarzone cztery kąty i dopiąć transakcje na ostatni guzik. Korzystając z jego pomocy, można czuć się bezpiecznie i nie obawiać, że jakikolwiek aspekt zostanie pominięty. Pamiętajmy jednak, że na rynku istnieje wielu pośredników i warto ich ofertę zweryfikować przed podpisaniem umowy. 

Artykuł partnera

Komentarze (1)

  1. bonda22R 26 marca 2021

    według mnie nikt nie szuka pośredników którzy publikują ofertę na otodom i odbierają telefony. Na tym kończy się ich marketing i tajemnicze sztuczki. Bardzo rzadko biura nieruchomości posiadają własną bazę klientów którym mogą coś sprzedać, bazują na 3 portalach. Będą kupującym korzystam z jednego z agregatorów mając wszystko pod ręką np. dla mieszkań z ostrołęki tak by to wyglądało: https://sasiedzki.pl/nieruchomosci/mieszkania/mazowieckie/ostroleka,bgy?status=2.

Zostaw komentarz