Zespół niespokojnych nóg a kołdra obciążeniowa

Udostępnij

Zespół niespokojnych nóg (z ang. restless legs syndrome) to jedno z zaburzeń ruchowych o podłożu neurologicznym. Choć na tę przypadłość cierpią przeważnie dorośli, to pierwsze symptomy mogą pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie. RLS objawia się przede wszystkim nieopisaną potrzebą poruszania nogami, której towarzyszy napięcie mięśniowe, niepokój ruchowy oraz uciążliwe odczucia mrowienia czy też drętwienia. Wiele z niedogodności wynikających z zespołu niespokojnych nóg uaktywnia się i nasila w trakcie spoczynku, szczególnie wieczorami. Pacjenci skarżą się głównie na nieustające parestezje, czyli przeszywające i kłopotliwe doznania czuciowe, takie jak cierpnięcie dolnych kończyn. Objawy RLS przekładają się bezpośrednio na jakość snu, co uprzykrza funkcjonowanie nie tylko z perspektywy fizycznej, ale i psychicznej. Walka z zespołem niespokojnych nóg może przybierać formę farmakologiczną, ale nie musi. Wiele doraźnych form, takich jak masaże, stanowią terapię sensoryczną. Uzupełnieniem takowej terapii może być korzystanie z kołdry obciążeniowej. Jakie korzyści płyną z tej metody terapeutycznej?

Kołdra obciążeniowa

Kołdra obciążeniowa, poza standardowym wypełnieniem materiałowym, zawiera drobne szklane lub stalowe perełki. Ich nacisk ma wpływać na receptory ukryte w ciele i polepszać integrację czucia głębokiego. Podobnie działają masaże lub przytulenie, które oprócz przyjemnego doznania czuciowego, ma nade wszystko pomóc w stabilizacji aktywności układu nerwowego. Dla osób z zespołem niespokojnych nóg kołdra obciążeniowa może zastąpić masaż podczas snu. Nacisk pomaga w niwelowaniu objawów RLS, a równomierna stymulacja rozładowuje napięcia, które kumulują się w komórkach nerwowych. Dzięki temu osoby z tą przypadłością fizycznie zostają odciążone, a ich receptory mięśniowe zaspokojone bodźcami.

Kołdra obciążeniowa a sen

Zespół niespokojnych nóg wpływa na sen pacjentów. Bolesne mrowienie i drętwienie kończyn uniemożliwia skupienie oraz odprężenie. Za sprawą ucisku kołdry obciążeniowej w organizmie aktywizuje się produkcja melatoniny i serotoniny, a te bezpośrednio wpływają na znaczący spadek kortyzolu. Melatonina nie bez przyczyny nazywana jest hormonem snu, bo to ona w dużej mierze wpływa na jego regulację. Serotonina jako hormon szczęścia umożliwia ukojenie nerwów osób zestresowanych przykrymi objawami RLS, co pozwala im choć na chwilę zapomnieć o ich trudnościach. Melatonina umożliwia szybsze zasypianie, co przy zespole niespokojnych nóg jest w dużej mierze utrudnione.

Kołdra obciążeniowa a układ nerwowy

Ze względu na to, że kołdra obciążeniowa wpływa na układ nerwowy, a objawy RLS mają podłoże neurologiczne, może to dodatkowo polepszać organizację przez mózg bodźców zewnętrznych. Waga kołdry powinna być w tym przypadku dokładnie omówiona z lekarzem neurologiem lub fizjoterapeutą, aby skutecznie dobrać ćwiczenia z kołdrą pod zapotrzebowanie konkretnego pacjenta.

Gdzie kupić kołdrę

Kołdra to wyrób medyczny, a więc nie powinna być kupowana w losowym i przypadkowym miejscu. Aby uniknąć źle dobranego produktu, warto zaopatrzyć się w niego np. w Senso-Rex™. To polska rodzinna firma, sprawdzony i godny zaufania dostawca, która dba o najwyższą jakość swoich produktów. Specjaliści z Senso-Rex na co dzień pracują z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz zaburzeniami sensorycznymi, a swoją wiedzą dzielą się z klientami. Po konsultacji z terapeutą warto wybrać spośród bogatej oferty kołdrę albo inne akcesorium o właściwościach obciążających, które pomoże w walce o zdrowy i wartościowy sen.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz