Nóż do papieru dawniej i dziś

Udostępnij

W czasach, w których pisanie listów już dawno wyszło z mody, można odnieść wrażenie, że nóż do papieru także jest reliktem przeszłości. Tymczasem pracownicy biurowi proszeni o sporządzenie zestawienia akcesoriów, bez których nie wyobrażają sobie udanej pracy, niemal nigdy o nim nie zapominają. Także klienci indywidualni często pytają o noże do papieru w sklepach z asortymentem biurowym. Czas więc zastanowić się nad tym, jak wybrać taki, który będzie służył przez lata.

Przeznaczenie

Jedno z pierwszych pytań, jakie stawiają osoby zapoznające się z nożami do papieru, dotyczy tego, jakie jest ich przeznaczenie. Nietrudno się domyślić, że sprawdzą się one znakomicie podczas otwierania korespondencji papierowej. W życiu prywatnym jest jej już coraz mniej, okazuje się jednak, że w biurach nie należy ona wcale do rzadkości. W przeszłości nóż do papieru wykorzystywano także do rozcinania stron gazet, bywało zaś i tak, że stron nie rozcinano także w książkach, które dopiero co trafiły z drukarni do swoich pierwszych czytelników. Dziś dodatkowe zastosowania noża do papieru nie są już aż tak popularne, nadal przydaje się on jednak choćby modelarzom i krawcom, w tym także krawcom-amatorom.

Materiał

Lista materiałów, z jakich mogą być wykonane noże do papieru i kartonu jest naprawdę imponująca. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście eleganckie, naturalne drewno. Popularne są jednak również noże wykonane z metalu. Tu dominuje stal nierdzewna, poza nią popularnością cieszy się jednak również srebro, mosiądz, miedź oraz cyna. Noże z plastiku z pewnością są mniej wytrzymałe niż te, które powstają z wykorzystaniem metalu, ich zwolennicy zwracają jednak uwagę na to, że atutem rozwiązań tego typu jest ich przystępna cena. Lista materiałów nie byłaby też kompletna, gdybyśmy nie wspomnieli o nożach z kości słoniowej.

W czasach, w których noże do papieru były wykorzystywane powszechnie, materiał, z wykorzystaniem którego powstawały, miał zresztą znacznie większe znaczenie niż dziś. Nóź do papieru stawał się symbolem bogactwa, wysokiej pozycji społecznej, a często także intelektualnej. Te najpiękniejsze potrafiły kosztować prawdziwy majątek ich funkcja reprezentacyjna uzasadniała jednak konieczność poniesienia pewnych wydatków. Dziś jednak zależy nam przede wszystkim na funkcjonalności noża do papieru, te wykonane ze stali nierdzewnej są więc zamawiane chętnie nawet, jeśli nie posiadają elementów ozdobnych.

Nóż do papieru jako pomysł na prezent

Noże do papieru są kupowane chętnie nie tylko dlatego, że ciągle nie brakuje ich praktycznych zastosowań. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że mogą okazać się znakomitym pomysłem na prezent. Z pewnością ucieszy się z niego zarówno ojciec-majsterkowicz, jak i dziadek-modelarz, elegancki nóż do papieru z ozdobną rękojeścią może być jednak również ciekawym gadżetem reklamowym wręczonym biznesmenowi. Jeśli nie chcemy podarować komuś samego noża, możemy zdecydować się na komplet biurowy, którego jest on ważnym elementem. Komplety takie są eleganckie, mają przy tym wiele praktycznych zastosowań. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz