Kto może wykorzystać przenośnik łańcuchowy do usprawnienia pracy?

Udostępnij

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się przenośniki łańcuchowe. Urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Za ich pośrednictwem możliwe jest chociażby prostopadłe przenoszenie palet, kontenerów, skrzyń lub innych przedmiotów o dużej wadze. Co to są przenośniki łańcuchowe? Jakie zastosowanie mają przenośniki łańcuchowe? Jak prezentuje się budowa przenośnika łańcuchowego? Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to są przenośniki łańcuchowe?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować przenośniki łańcuchowe, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to pewne urządzenia, które wykorzystuje się do transportowania ładunków. Mogą mieć one różnorodną masę i wymiary. Przenośnik łańcuchowy jest szeroko stosowany w różnorodnych branżach, zaczynając od przemysłu, poprzez magazyny, kończąc na motoryzacji. Wcześniej wspomniane urządzenia umożliwiają szybkie i skuteczne przenoszenie ciężkich palet, które ustawia się prostopadle do kierunku ruchu. Parametry przenośników każdorazowo powinny być dopasowane w zależności od tego, jakie prace będą wykonywane, a także jaka jest waga materiałów. W zależności do tego, jakie potrzeby mają użytkownicy, mogą oni wybrać modele o różnej długości.

Przenośnik łańcuchowy: zastosowanie

Przenośniki łańcuchowe to urządzenia przydatne do bliskiego transportu. Najczęściej umożliwiają one przenoszenie czegoś na terenie danego obiektu. Alternatywnym rozwiązaniem może być wyładunek lub załadunek, innymi słowy transport pomiędzy obiektem, a pojazdem dostawczym. Przenośniki każdorazowo stosowane są, kiedy ruch przedmiotów odbywa się niemalże przez cały czas- i to w dużych ilościach. Zastanawiasz się, gdzie można spotkać tego typu udogodnienia? Z pewnością warto wspomnieć o wszelkich zakładach produkcyjnych, które na masową skalę zajmują się produkcją przedmiotów. Przenośniki łańcuchowe często spotykane są również w rozlewniach wód lub innych płynnych towarów. Nie w sposób zapomnieć o miejscach, w których jednostkowo pakowane są produkty, a także o kopalniach, sortowniach czy też magazynach o ponadprzeciętnym rozmiarze.

przenosnik łańcuchowy

Przenośnik łańcuchowy: budowa

Budowa przenośnika łańcuchowego nie należy do najłatwiejszych. Służy ona do tego, aby przemieszczać elementy o zróżnicowanych gabarytach. Ruch całego ładunku jest możliwy dzięki łańcuchowi transportowemu, który to napędzany jest przez stację napędową razem z motoreduktorem. Warto wspomnieć o stacji napinającej łańcuch- to właśnie ona odpowiedzialna jest za prawidłową pracę urządzenia. Sama konstrukcja nośna jest dość łatwa. Jest ona ustawiona na podporach, a te umożliwiają regulację wysokości. Zdarza się, że wcześniej wspomniane podpory wyposażone są w antywibracyjną podstawę. Jeśli chodzi o całość konstrukcji, to głównym materiałem jest stal nierdzewna lub stal malowana proszkowo. Przenośniki łańcuchowe posiadają koła łańcuchowe wykonane ze stali. Godny uwagi jest napęd, który składa się z jednostki kompaktowej. W zależności od tego, jaki rodzaj materiału jest transportowany, możliwy jest wybór różnorodnej liczby modułów łańcuchowego przenośnika. Zarówno podstawa transportera, jak i sama rama wykonana jest z rowkowanych profili, co gwarantuje wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Dlaczego warto zdecydować się na przenośniki łańcuchowe?

Przenośniki łańcuchowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na szereg zalet tego rozwiązania. Są one dostrzegane przez przedsiębiorców, stąd rosnący popyt na tego typu urządzenia. Przenośniki są przede wszystkim gwarancją wysokiej nośności. W razie konieczności możliwy jest szybki, skuteczny i mało problematyczny transport nawet szerokich materiałów. Warto wspomnieć o wolnej przestrzeni pomiędzy członami transportowanymi- dzięki niej możliwe jest transportowane elementów, które kolidują z górną częścią przenośnika. Montaż jest stosunkowo szybki, podobnie jak dostawa przenośników. W razie konieczności można przebudować transporter. Jest to możliwe dzięki modułowej konstrukcji podajnika. Kolejną zaletą jest to, że przenośnik może zamocować stałe palety transportowe. Nie ma problemów z wymianą ogniw łańcucha- nie trzeba kupować nowego. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że możliwe jest łatwe łączenie innych profili, a także uzupełniających się technologii. Wszystkie przenośniki produkowane są zgodnie z tym, jakie wymagania stawiają klienci.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz