Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Udostępnij

Planujesz pozyskać kredyt hipoteczny? Jeżeli tak, z pewnością zastanawiałeś się już czy uzyskiwane przez Ciebie dochody są wystarczające, by bank mógł przyznać Ci finansowanie. Zatem, ile powinieneś zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy!

Kredyty hipoteczne – jakie są wymagania banków?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny musisz spełnić określone wymogi banku. Kredytodawca musi być pewien, że swoje zadłużenie będziesz spłacać bezproblemowo oraz zgodnie z wyznaczonymi terminami. Twoje zarobki muszą wystarczyć na pokrycie zobowiązania, dlatego też pojawia się pytanie „Ile trzeba zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny?”. Okazuje się jednak, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest takie proste. Dlaczego? 

Przede wszystkim, to ile powinieneś zarabiać zależy od celu kredytowania oraz kwoty jakiej będziesz potrzebował na jego sfinansowanie. Inną wysokością dochodów musisz się wykazać w przypadku kupna kawalerki, a jeszcze inną w przypadku zakupu kilkupokojowego mieszkania bądź budowy domu. Co więcej, ceny nieruchomości różnią się w zależności od wielkości miejscowości, dokładnej lokalizacji czy standardu mieszkania. 

Ogromne znaczenie ma również okres spłaty kredytu. Im jest on krótszy, tym wyższa jest miesięczna rata, co oczywiście wiąże się z większymi wymaganiami odnośnie wysokości zarobków. 

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim, powinieneś mieć świadomość, że wysokość zarobków nie jest najważniejszym kryterium branym pod uwagę podczas procesu kredytowego. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim zdolność kredytowa, której posiadanie jest niezbędnym warunkiem każdego banku. W celu jej obliczenia bank bierze pod uwagę wiele parametrów. Jednym z kluczowych czynników jest wysokość dochodów, ale oprócz tego kredytodawca uwzględnia m.in. wiek, płeć, stan cywilny, formę zatrudnienia, wysokość kosztów utrzymania i posiadanych zobowiązań oraz liczbę osób w gospodarstwie domowym. 

Okazuje się zatem, że zarobki to nie wszystko. Wyższe dochody nie oznaczają większych szans na otrzymanie kredytu. Ważniejsze od tego ile zarabiasz jest to ile pieniędzy co miesiąc pozostaje do Twojej dyspozycji. Dlatego też dość często zdarza się, że dwóch wnioskodawców osiągających identyczne dochody posiada zdolność kredytową na zupełnie innym poziomie. 

Dodatkowo, zdolność kredytowa w każdym banku obliczana jest w nieco inny sposób. W związku z tym może się okazać, iż jeden z banków nie będzie skłonny przyznać Ci finansowania, z kolei drugi przyzna je bez problemu. 

Warto dodać, iż oprócz zdolności kredytowej niezwykle istotna jest również historia spłat posiadanych zobowiązań. Terminowe regulowanie rat jest niezbędnym wymogiem instytucji finansowych. Opóźnienia w spłacie mogą uniemożliwić Ci uzyskanie kredytu. 

Gdzie znajdziesz najlepsze kredyty hipoteczne? 

Warto mieć na uwadze, że kluczowe znaczenie mają także warunki wybranego przez Ciebie kredytu hipotecznego. Niższe koszty zobowiązania oznaczają większe możliwości i szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. 

Poszukując odpowiedniej oferty zwróć uwagę na najlepsze kredyty hipoteczne w serwisie NajlepszeKonto.pl. Ranking znajdujący się na stronie zawiera aktualne, najbardziej atrakcyjne kredyty oraz wyróżnia ich najważniejsze parametry, tj. oprocentowanie, prowizję czy RRSO. Dzięki temu dowiesz się, który bank proponuje najkorzystniejsze warunki i w niezwykle łatwy oraz szybki sposób wybierzesz ofertę, która najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. 

Po wybraniu interesującego Cię kredytu hipotecznego wystarczy kliknąć przycisk „Przejdź na stronę banku”. Wówczas pojawi się formularz, który należy wypełnić podając dane kontaktowe. Po jego przesłaniu skontaktuje się z Tobą konsultant, dzięki któremu dowiesz się czy osiągane przez Ciebie dochody są wystarczające, by bank mógł przyznać Ci finansowanie. 

Jeżeli okaże się, że spełniasz wymogi określone przez bank zostaniesz przeprowadzony przez dalszy proces kredytowy. Wówczas konieczne będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów. W przypadku, gdy otrzymasz decyzję pozytywną, wystarczy, że podpiszesz umowę kredytową i już wkrótce będziesz mógł spełnić swoje marzenia o własnych czterech kątach!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz